Aktywna Tablica

W Naszej Szkole realizowany jest Program AKTYWNA TABLICA.

Koordynator  Programu brał udział w trzech spotkaniach w ramach międzyszkolnych sieciach współpracy nauczycieli stosujących TIK w nauczaniu z SP nr 20 i SP nr 28 w Kielcach.

 

  1. 28 lutego 2023r. tematem spotkania była organizacja pracy sieci współpracy nauczycieli

    w ramach programu AKTYWNA TABLICA. Przedstawiono i omówiono wybrane zasoby internetowe możliwe do wykorzystywania w pracy na lekcjach w szkole podstawowej. Omówiono także przykłady dobrych praktyk przez koordynatorów projektu w kwestii wykorzystywania tablicy interaktywnej na zajęciach i nauki korzystania z niej przez uczniów. Zaplanowano popularyzowanie sposobów wykorzystania tablicy interaktywnej

    w nauczaniu poprzez stronę internetową SODMiDN.

  2. 21 kwietnia 2023r. celem spotkania była prezentacja i wymiana doświadczeń

    w praktycznym użyciu tablic interaktywnych. Przedstawiono wykorzystanie najczęściej używanych i polecanych platform edukacyjnych w pracy nauczyciela np. Wordwall.net, eduzabawy.com, quizlet, anglomaniacy.pl, Learning apps, Learning Chocolate, szaloneliczby.pl, PisuPisu.pl, matzoo.pl, Polska!To lubię, jigsawplanet i wiele innych. Przedstawiono także specjalistyczne programy do pracy z uczniami ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi np. Moc emocji, autystyczni.pl, strony internetowe superbelfrzy.edu.pl z przyjaznymi aplikacjami dla dzieci z autyzmem, wersję demo mtalent.pl/autyzm-rozumienie-i-nasladowanie-mowy.

  3. 19 czerwca 2023r. dokonano ewaluacji i podsumowano pracę z użyciem tablicy interaktywnej. Analizowano czy za pomocą aplikacji internetowych widoczne są efekty lepszego utrwalenia wiedzy uczniów. Omówiono i podsumowano współpracę nauczycieli

    w ramach programu AKTYWNA TABLICA. Dokonano wymiany kolejnych doświadczeń

    i nowych zasobów. Omówiono spospoby popularyzowania i wykorzystywania TIK

    w nauczaniu poprzez zamieszczenie konspektów lekcji na stronie internetowej szkoły oraz SODMiDN. Przeanalizowano realizację dobrych praktyk.

    Podsumowano realizację programu AKTYWNA TABLICA.

    Współpraca szkół SP nr 24, SP nr 20 i SP nr 28 przebiegała bardzo dobrze.

  1. Przeprowadzono w naszej szkole cztery lekcje otwarte z wykorzystaniem TIK w nauczaniu.

  2. W naszej szkole nauczyciele korzystali na lekcjach z narzędzi TIK, zasobów Internetu, aplikacji, gier dydaktycznych i stron internetowych.

    W klasach 0-3 najczęściej są używane aplikacje i multibooki do podręczników wydawnictwa JUKA Gra w kolory z zadaniami interaktywnymi, strona internetowa YouTube z filmami edukacyjnymi, eduzabawy.com z grami dydaktycznymi oraz Wordwall.net, PisuPisu.pl, matzoo.pl, Polska! To lubię.

    Na lekcjach języka angielskiego nauczyciele chętnie używają tablicy do prezentacji multimedialnych, filmów edukacyjnych, gier dydaktycznych: baamboozle.com, Kahoot.com, do ćwiczeń słuchowych lyricstraining.com, aplikacje Macmillan.pl, Learning apps, Learning Chocolate, anglomanicy.pl, ang.pl, quizlet.

    Nauczyciele przyrody, biologii, historii chętnie korzystają na tablicy interaktywnej z quizów online np. squla. Nauczyciele matematyki często korzystają na tablicy interaktywnej

    z matzoo.pl, szaloneliczby.pl, strony z konkursami matematycznymi testami online.

    Nauczyciele języka polskiego wykorzystują strony internetowe PisuPisu.pl, slowka.pl, wordwall.net do ćwiczeń ortograficznych.

  3. Stosowanie TIK przez nauczycieli w naszej placówce dało bardzo pozytywne rezultaty. Wprowadzenie elementów TIK na lekcje poprawiło jakość pracy nauczycieli.

    Dzięki ciekawym interaktywnym ćwiczeniom lekcje stały się ciekawsze i bardziej atrakcyjne dla dzieci i młodzieży. Nauczyciele chętnie korzystają z zasobów AKTYWNEJ TABLICY, aby utrwalić wprowadzony materiał.

    Zajęcia z użyciem TIK wpłynęły bardzo pozytywnie na uatrakcyjnienie lekcji i większość aktywność uczniów. Młodzież jest chętna do wykonywania zadań na tablicy interaktywnej z uwagi na lepsze zapamiętywanie atrakcyjnych zadań, kolorowych treści i wiadomości dźwiękowych. Używanie AKTYWNEJ TABLICY jest idealnym rozwiązaniem dla dzieci zapamiętujących wzrokowo czy słuchowo. Dla uczniów ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi takie lekcje są niezwykle interesujące, a wiadomości lepiej przyswajane. Nauczyciele widzą poprawę w koncentracji uwagi uczniów, gdy są to zadania interaktywne, nawet te wymagające rywalizacji. Pedagodzy zauważyli zwiększoną aktywność uczniów na lekcjach podczas zajęć z użyciem TIK.

 

Konspekty lekcji z wykorzystaniem TIK prowadzonych przez panią Małgorzatę Ziach znajdują się w załączniku do pobrania 

Pliki do pobrania