Innowacja pedagogiczna - „Dziecięca fabryka gier w języku angielskim"

W wielką przyjemnością, informujemy, że innowacja pedagogiczna prowadzona w Naszej Szkole w klasie 3c pt. „Dziecięca fabryka gier w języku angielskim- rozwijanie zdolności językowych, kreatywności oraz kompetencji społecznych w grupie” ang. „The kids' factory of games in English" zakończyła się pomyślnie.
Czas realizacji obejmował 7 spotkań . Zajęcia odbywały się w ramach zajęć nieobowiązkowych, jako element 2 godzin pozalekcyjnych, raz w miesiącu. W zajęciach uczestniczyło 10 osób. Niniejsza innowacja miała na celu szerzenie idei nauki języka angielskiego w nowatorski sposób oraz integracji dzieci w formie zabawy.
Ma ona zachęcać i motywować uczniów do nauki języka obcego oraz rozwijania kompetencji społecznych. Kolejnym celem innowacji było kształtowanie i rozwijanie kompetencji uczniów, zaspokajanie naturalnej ciekawości poznawczej dzieci w zakresie oraz stymulowanie harmonijnego rozwoju dzieci w zakresie posługiwania się swobodnego w języku angielskim i logicznego myślenia. Zajęcia z użyciem metody problemowej i gier dydaktycznych pomogły uczniom lepiej wykorzystać wiadomości w praktycznym rozwiązywaniu problemu, jakim była sytuacja w grze. Gry dydaktyczne to doskonała forma nauki, ponieważ łączy w sobie elementy zabawy, nauki i zdrowego współzawodnictwa. Był to zatem bardzo atrakcyjny sposób na uzupełnienie treści merytorycznych. Zaletą nauczania metodą gier dydaktycznych była możliwość regulowania stopnia trudności.

Uczniowie podczas innowacji integrowali się w grupie rówieśniczej, rozwijali wiedzę z zakresu języka angielskiego. Dzieci nauczyły się współdziałania jak również dzielenia się kreatywnymi pomysłami. Innowacja była odpowiedzią na naturalną potrzebę zabawy u dzieci, aktywne

i rozwijające spędzanie wolnego czasu.

Głównym celem innowacji było: swobodne uczenie się języka angielskiego, rozwijanie kompetencji społecznych w grupie , osiąganie lepszych wyników w nauce j. obcego oraz wszechstronny rozwój uczniów poprzez zaangażowanie ich w różnego rodzaju gry i zadania, wymagające logicznego myślenia i kreatywności.


Na zajęciach korzystano z zasobów Internetu, TIK, używano tablicy interaktywnej z Programu AKTYWNA TABLICA korzystając ze strony internetowej YouTube, aby utrwalać słownictwo poprzez flashcards, filmy edukacyjne i piosenki w j. angielskim.

Zapoznano uczniów z różnymi pomysłami na tworzenie własnych gier, aby utrwalali nabyte wiadomości w nowy niezwykły, nowatorski sposób.


Zrealizowano tematy:

1) 01.12.2022r. Tworzenie gry bingo. Poznanie piosenek edukacyjnych na tablicy ze strony internetowej YouTube, ćwiczenie słownictwa za pomocą flashcards YT, gra edukacyjna owoce i warzywa na eduzabawy.com. Aktywna tablica. Lekcja otwarta.

2) 19.01.2023r. Tworzenie gry z pytaniami Do you like ...? oglądanie i śpiewanie piosenek z YouTube oraz gra na Kahoot z nazwami jedzenia. Aktywna tablica.

3) 16.02.2023r.Tworzenie gry memory z nazwami przeciwieństw. Oglądanie flashcards na YouTube w celu utrwalenia słownictwa i poprawnej wymowy. Aktywna tablica.

4) 13.04.2023r. Tworzenie planszy do gry z zegarami. Oglądanie na YouTube filmów dydaktycznych z nazwami godzin. Aktywna tablica.

5) 20.04.2023r. Tworzenie gry 5 sekund.

6) 11.05.2023r. Tworzenie gry z pytaniami i zadaniami Can you...? Oglądanie na YouTube flashcards o ćzynnościach sportowych. Aktywna tablica.

7) 20.06.2023r. Tworzenie gry z pytaniami przydatnymi przy poznawaniu nowych osób.

Na ostatnich zajęciach wręczono uczestnikom dyplomy.
Zachęcamy do obejrzenia zdjęć z tych zajęć.