
Hasło to przyświeca naszej szkole od wielu lat, dlatego też staramy się być otwarci na ich naukę. Uczniowie uczą się tutaj angielskiego, niemieckiego, rosyjskiego a nawet włoskiego. Dzieci biorą udział w różnorodnych językowych projektach, konkursach, zabawach, przedstawieniach.
Zdecydowana większość uczniów zdaje sobie sprawę z tego, jak ważna i potrzebna w życiu jest znajomość języków obcych i to nie tylko dlatego, że czeka ich egzamin gimnazjalny....
W dzisiejszym świecie zagraniczne wycieczki lub wyjazdy w celach turystycznych, edukacyjnych czy zarobkowych stały się bardzo popularne i w takich sytuacjach umiejętność nawiązania rozmowy z mieszkańcami innego kraju jest wręcz niezbędna. Czy wtedy potrafi nasz język „wyrazić to, co pomyśli głowa” zależy tylko od nas….
A w naszym kraju? I tutaj również coraz częściej spotkamy obcokrajowców, którzy będą potrzebować naszej pomocy np. w odnalezieniu konkretnej ulicy, banku, szpitala, poczty. To od nas zależy czy ich zrozumiemy i pomożemy im, czy też „będziemy trzymać język za zębami”? Podobne sytuacje można by mnożyć - wniosek jest jednak jeden: nigdy nie wiadomo, kiedy i w jakich życiowych okolicznościach ta umiejętność nam się przyda.
Kształtowanie postawy szacunku wobec innych kultur może przebiegać w różnorodny sposób ale bezsprzeczny jest fakt, iż przede wszystkim trzeba ją poznawać i próbować rozumieć. Dlatego właśnie uczniom naszej szkoły od lat umożliwia się poznawanie różnych kultur i tradycji innych narodów. Dzięki temu młodzi ludzie są świadomi, iż znajomość innych kultur jest niezbędnym mostem łączącym ludzi, mostem do zrozumienia, tolerancji i szacunku dla innych.
13 grudnia 2016r w ramach Tygodnia Filmu Niemieckiego odbył się pokaz w kinie Moskwa dla uczniów klas trzecich i drugich naszego gimnazjum.
W ramach tegoż tygodnia prezentowane były najnowsze, najgłośniejsze i wielokrotnie nagradzane produkcje filmowe z Niemiec. Towarzyszyły im także spotkania z twórcami.
Uczniowie dowiedzieli się między innymi tego, iż dzisiejsze kino niemieckie nie musi już zasłaniać się nazwiskami znanych od lat mistrzów, bo od ponad dekady nowa fala twórców tworzy aktualne i artystycznie doceniane obrazy filmowe. Dzięki temu dokonało się coś, co do niedawna wydawało niemożliwe: niemieckie kino rozliczyło się z traumą przeszłości - nie tylko Drugiej Wojny Światowej, ale też z latami politycznego podziału i związanych z tym represji, które przez dekady okupowały fabuły niemieckich produkcji.
Tegoroczny przegląd został przygotowany w ramach polsko-niemieckiego roku jubileuszowego. Nasi uczniowie wzięli udział w projekcji filmu pt. „Dziennik Anne Frank”. Tydzień Filmu Niemieckiego to projekt ogólnopolski, organizowany przez Konsulaty Generalne Niemiec we Wrocławiu i w Krakowie oraz Dom Norymberski i Instytut Goethego. Niemieckie filmy wyświetlane są od wielu lat w kinach wielu polskich miast. W Kielcach przegląd miał w tym roku swoją trzecią edycję, którą koordynował Instytut Filologii Germańskiej Uniwersytetu Jana Kochanowsiego. Film, który obejrzeli nasi uczniowie to przejmujący obraz na podstawie dzienników żydowskiej dziewczyny z Niemiec, której dorastanie i dojrzewanie przypadł na czas nazizmu. Nazizm wymusza na niej i jej rodzinie ucieczkę do Amsterdamu, gdzie jednak nie znajduje bezpiecznego schronienia, ponieważ po wkroczeniu Niemców do Holandii zostają oni zdradzeni i deportowani - najpierw do Auschwitz a potem m.in. do Bergen Behlsen. Życie Anne Frank opowiedziane jest w filmie w pierwszej osobie na podstawie jej dziennika. Młodzież obejrzała rozterki dziewczyny związane z młodym wiekiem i dojrzewaniem, poczuła jej psychiczne obciążenia i lęki, wynikające z czasu okupacji. Uczniowie zobaczyli też ogromną wiarę głównej bohaterki w to, że doczeka lepszej przyszłości. Film był dla nich tym bardziej interesujący gdyż Anne Frank sprzed siedemdziesięciu kilku lat jest na ekranie dziewczyną bardzo współczesną, taką, z którą młody widz się niemal identyfikuje a tylko okoliczności życia są inne. Dzieci wzruszyła zwłaszcza scena pojmania i osadzenia rodziny w obozie koncentracyjnym. Film ten był szczególnym przekazem dla współczesnego pokolenia.
Pokaz filmu uzupełniła prelekcja Pani dr Małgorzaty Mochoń - wykładowcy literatury polskiej i niemieckiej z Instytutu Filologii Germańskiej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Opowiedziała ona naszym uczniom o Annie, czasie wojny, losie Żydów, obozach, wreszcie o prywatnych wspomnieniach Anny. Pani dr Małgorzata Mochoń zapoznała uczniów również z kulisami kręcenia filmu oraz współczesnej pamięci o niej – Muzeum Anne Frank w Amsterdamie.
Po projekcji filmu uczniowie wykonali plakaty edukacyjne według własnych pomysłów. Najciekawsze i najbardziej wzruszające zostały nagrodzone.
Magdalena Fituch