Dzień Języków Obcych w ZSO nr 12

Od 2001 r. obchodzony jest Europejski Dzień Języków Obcych. Europa może się poszczycić niezwykłym bogactwem językowym – posiada 23 języki urzędowe, a na jej terytorium istnieje ponad 60 lokalnych wspólnot posługujących się językami regionalnymi lub językami mniejszości. Aby zwrócić uwagę społeczeństw na tę lingwistyczną różnorodność UE i Rada Europy ogłosiły 2001 rok Europejskim Rokiem Języków.

Od tej pory, co roku w całej Europie organizowane są najróżniejsze wydarzenia związane z językami: spektakle, zabawy, koncerty, kursy językowe, audycje radiowe i telewizyjne, konferencje itp.

Od kilku lat tradycją i naszej szkoły stało się organizowanie Dnia Języków Obcych. Na ogół świętujemy ten dzień (lub kilka dni) w czerwcu. Największą atrakcją, wywołującą u uczniów, ich rodziców i nauczycieli najsilniejsze emocje jest konkurs piosenki obcojęzycznej. Już w godzinach porannych uczniowie zbierają się na sali gimnastycznej, by podziwiać program artystyczny w wykonaniu swoich koleżanek i kolegów. Dzieci śpiewają w językach angielskim, niemieckim i rosyjskim. Tych języków uczniowie naszej szkoły uczą się na zajęciach. Niezwykłą atrakcją bywają również wykonania w językach włoskim czy hiszpańskim… Usłyszeć można było takie przeboje jak: It snot good bye – Birdy w j. angielskim, Halleluyah, Titanic – w j. niemieckim, rosyjską Kalinkę czy włoskie Volare.

Po skończonym konkursie piosenki dzieci biorą udział w różnorodnych konkursach, quizach i rywalizacjach językowych. Na wszystkich przerwach są odtwarzane w tym dniu przeboje obcojęzyczne. Uczniowie mają wówczas właśnie szczególną okazję poznania najmodniejszych zespołów i piosenkarzy nie tylko angielskich i amerykańskich (tych przecież doskonale już znają), ale także tych niemiecko- i rosyjskojęzycznych. Dzieci z ogromną ciekawością uczestniczą w corocznym szukaniu losów (tzw. parek) by potem wraz z osobą, która wylosowała identyczny, zgłosić się po odbiór ciekawej nagrody, wymawiając jednak i tłumacząc najpierw prawidłowo słówko lub zwrot znajdujący się na wylosowanej karteczce….:)

Już kilka dni wcześniej uczniowie mają okazję obejrzenia ciekawych filmów kulturoznawczych. Ostatnio były to filmy o Berlinie, Wiedniu, Monachium, Londynie czy Sankt Petersburgu. Uczniowie zapoznawani są również z kinematografią niemiecką czy angielską. Obejrzeli już takie przeboje kinowe jak np. nagrodzony w roku 2003r. Oskarem fabularny film Caroline Link pt. Nirgendwo In Afrika, (Nigdzie w Afryce) który powstał na podstawie bestsellerowej autobiografii Stefanie Zweig, czy wzruszające Wunderkinder (Cudowne dzieci) lub Jenseits der Stille (Tamta strona ciszy)

Dzieci najmłodsze podziwiały przepiękne, animowane wersje bajek i baśni anglo- niemiecko- i rosyjskojęzycznych.

Ponadto chętnie i z ogromnym zaangażowaniem uczniowie uczestniczą zawsze w rywalizacjach organizowanych w pracowniach językowych, gdzie mają okazję rozwiązywać na czas angielskie, niemieckie i rosyjskie ćwiczenia gramatyczno- leksykalne - również takie z wykorzystaniem tablicy interaktywnej.

Tak właśnie od lat uświadamiamy sobie niezmiennie jak wiele korzyści przynosi człowiekowi nauka języków obcych. Dzięki ich znajomości lepiej zrozumieć innych ludzi oraz bliżej poznać ich tradycje i kulturę.

W naszym kraju mieszkają przedstawiciele takich mniejszości narodowych, jak: Czesi, Niemcy, Litwini, Rosjanie, Ukraińcy, Białorusini i Żydzi. Z kolei Romowie, Tatarzy, Karaimi i Łemkowie to członkowie mniejszości etnicznych będący również mieszkańcami Polski.

Dzieciom od lat wpaja się, by starały się być zawsze otwarte na naukę języków obcych, gdyż nigdy nie wiadomo, kiedy i w jakich okolicznościach ta umiejętność może im się w życiu przydać.

Krótka relacja z przebiegu Dnia Języków Obcych:

https://www.youtube.com/watch?v=pB2yz6p0kcU

https://www.youtube.com/watch?v=kVKbPg8JKcc

Artykuł w gazecie Echo dnia:

http://www.echodnia.eu/swietokrzyskie/edukacja/art/8054525,spiewajaca-lekcja-w-szkole-podstawowej-przy-kujawskiej-w-kielcach-zdjecia,id,t.html

Magdalen Fituch