
W piątek 19.10. 2018 r. wzięliśmy udział w kolejnej wycieczce terenowej szlakiem Pierwszej Kompanii Kadrowej i miejsc związanych z Józefem Piłsudskim. Tym razem odwiedziliśmy Jędrzejów i Wodzisław.
Rozpoczęliśmy od Jędrzejowa, gdzie gościliśmy w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 im gen. Stefana Roweckiego „Grota”. Uczniowie tamtejszej szkoły w ciekawy sposób przedstawili nam postać patrona , obejrzeliśmy wystawę „Józef Piłsudski w Jędrzejowie”. Ze szkoły udaliśmy się na jędrzejowski rynek ( po drodze zatrzymaliśmy się przed obeliskiem ku czci mjr. Stefana Gądzio ps. „Kos” uczestnika bitwy warszawskiej 1920roku). W Muzeum im. Przypkowskich zapoznaliśmy się z wystawą „Jędrzejów na drodze do niepodległości”. Oprowadzał nas sam Jan Przypkowski.
Zorganizowana na 100-lecie odzyskania niepodległości wystawa pokazuje wydarzenia I wojny światowej z perspektywy Jędrzejowa. Miasto było wówczas świadkiem ważnych wydarzeń – już 3 sierpnia 1914 r. dotarł tu pierwszy regularny oddział polskiego wojska, tzw. Siódemka Beliny, a kilka dni później I Kompania Kadrowa Józefa Piłsudskiego. Sam późniejszy Marszałek bywał później kilkakrotnie w Jędrzejowie, a nawet kwaterował w domu Przypkowskich przy Rynku ( widzieliśmy min. łózko na którym spał Józef Piłsudski). Wystawa prezentuje pamiątki, archiwalne zdjęcia i dokumenty związane z tamtymi wydarzeniami w tym broń używaną przez legionistów Józefa Piłsudskiego.
W Wodzisławiu zostaliśmy powitani przez gospodarzy miasta – Panią wójt i Panią sekretarz gminy. Tu dołączyli do nas członkowie Towarzystwa Przyjaciół Wodzisławia, których mieliśmy okazję gościć kilka dni wcześniej w Kielcach. Swoją wędrówkę po miejscach związanych z Pierwszą Kompanią Kadrową na terenie Wodzisławia rozpoczęliśmy od „Tablicy Pamięci na Górze Świątnickiej”. W sierpniu 1914roku doszło tu do spotkania mieszkańców z odziałem konnym Strzelców. Bardzo osobistymi wspomnieniami podzieliła się z nami córka Legionisty. Mieliśmy możliwość zobaczenia wielu ciekawych zdjęć, dokumentów z czasów I wojny światowej. Dalej podążyliśmy w kierunku miejscowego cmentarza do grobu Czesława Bankiewicza.- 8 ułana siódemki Beliny. Ostatnim przystankiem była kamienica przy rynku w Wodzisławiu na froncie której w 80- tą rocznicę wkroczenia I Kompanii Kadrowej Józefa Piłsudskiego do Wodzisławia wmurowano tablicę pamiątkową.