JĘZYKÓW OBCYCH WARTO SIĘ UCZYĆ!

Prelekcja Pani dr Małgorzaty Mochoń

Hasło to przyświeca naszej szkole od wielu lat, dlatego też staramy się być otwarci na ich naukę. Uczniowie uczą się tutaj angielskiego, niemieckiego, rosyjskiego a nawet włoskiego. Dzieci biorą udział w różnorodnych językowych projektach, konkursach, zabawach, przedstawieniach.

Zdecydowana większość uczniów zdaje sobie sprawę z tego, jak ważna i potrzebna w życiu jest znajomość języków obcych i to nie tylko dlatego, że czeka ich egzamin gimnazjalny....

W dzisiejszym świecie zagraniczne wycieczki lub wyjazdy w celach turystycznych, edukacyjnych czy zarobkowych stały się bardzo popularne i w takich sytuacjach umiejętność nawiązania rozmowy z mieszkańcami innego kraju jest wręcz niezbędna. Czy wtedy potrafi nasz język „wyrazić to, co pomyśli głowa” zależy tylko od nas….

A w naszym kraju?  I tutaj również coraz częściej spotkamy obcokrajowców, którzy będą potrzebować naszej pomocy np. w odnalezieniu konkretnej ulicy, banku, szpitala, poczty. To od nas zależy czy ich zrozumiemy i pomożemy im, czy też „będziemy trzymać język za zębami”? Podobne sytuacje można by mnożyć - wniosek jest jednak jeden: nigdy nie wiadomo, kiedy i w jakich życiowych okolicznościach ta umiejętność nam się przyda.

Kształtowanie postawy szacunku wobec innych kultur może przebiegać w różnorodny sposób ale bezsprzeczny jest fakt, iż przede wszystkim trzeba ją poznawać i próbować rozumieć. Dlatego właśnie uczniom naszej szkoły od lat umożliwia się poznawanie różnych kultur i tradycji innych narodów. Dzięki temu młodzi ludzie są świadomi, iż znajomość innych kultur jest niezbędnym mostem łączącym ludzi, mostem do zrozumienia, tolerancji i szacunku dla innych.

13 grudnia 2016r w ramach Tygodnia Filmu Niemieckiego odbył się pokaz w kinie Moskwa dla uczniów klas trzecich i drugich naszego gimnazjum.

W ramach tegoż tygodnia prezentowane były najnowsze, najgłośniejsze i wielokrotnie nagradzane produkcje filmowe z Niemiec. Towarzyszyły im także spotkania z twórcami.

Uczniowie dowiedzieli się między innymi tego, iż dzisiejsze kino niemieckie nie musi już zasłaniać się nazwiskami znanych od lat mistrzów, bo od ponad dekady nowa fala twórców tworzy aktualne i artystycznie doceniane obrazy filmowe. Dzięki temu dokonało się coś, co do niedawna wydawało niemożliwe: niemieckie kino rozliczyło się z traumą przeszłości - nie tylko Drugiej Wojny Światowej, ale też z latami politycznego podziału i związanych z tym represji, które przez dekady okupowały fabuły niemieckich produkcji.

Tegoroczny przegląd  został przygotowany w ramach polsko-niemieckiego roku jubileuszowego. Nasi uczniowie wzięli udział w projekcji filmu pt. „Dziennik Anne Frank”.   Tydzień Filmu Niemieckiego to projekt ogólnopolski, organizowany przez Konsulaty Generalne Niemiec we Wrocławiu i w Krakowie oraz Dom Norymberski i Instytut Goethego. Niemieckie filmy wyświetlane są od wielu lat w kinach wielu polskich miast. W Kielcach przegląd miał w tym roku swoją trzecią edycję, którą koordynował Instytut Filologii Germańskiej Uniwersytetu Jana Kochanowsiego. Film, który obejrzeli nasi uczniowie to przejmujący obraz na podstawie dzienników żydowskiej dziewczyny z Niemiec, której dorastanie i dojrzewanie przypadł na czas nazizmu. Nazizm wymusza na niej i jej rodzinie ucieczkę do Amsterdamu, gdzie jednak nie znajduje bezpiecznego schronienia, ponieważ po wkroczeniu Niemców do Holandii zostają oni zdradzeni i deportowani - najpierw do Auschwitz a potem m.in. do Bergen Behlsen. Życie Anne Frank opowiedziane jest w filmie w pierwszej osobie na podstawie jej dziennika. Młodzież obejrzała rozterki dziewczyny związane z młodym wiekiem i dojrzewaniem, poczuła jej psychiczne obciążenia i lęki, wynikające z czasu okupacji. Uczniowie zobaczyli też ogromną wiarę głównej bohaterki w to, że doczeka lepszej przyszłości. Film był dla nich tym bardziej interesujący gdyż Anne Frank sprzed siedemdziesięciu kilku lat jest na ekranie dziewczyną bardzo współczesną, taką, z którą młody widz się niemal identyfikuje a tylko okoliczności życia są inne. Dzieci wzruszyła zwłaszcza scena pojmania i osadzenia rodziny w obozie koncentracyjnym. Film ten był szczególnym przekazem dla współczesnego pokolenia.

Pokaz filmu uzupełniła prelekcja Pani dr Małgorzaty Mochoń - wykładowcy literatury polskiej i niemieckiej z Instytutu Filologii Germańskiej Uniwersytetu Jana Kochanowskiego. Opowiedziała ona naszym uczniom o Annie, czasie wojny, losie Żydów, obozach, wreszcie o  prywatnych wspomnieniach Anny. Pani dr Małgorzata Mochoń zapoznała uczniów również z kulisami kręcenia filmu oraz współczesnej pamięci o niej – Muzeum Anne Frank w Amsterdamie.

 Po projekcji filmu uczniowie wykonali plakaty edukacyjne według własnych pomysłów. Najciekawsze i najbardziej wzruszające zostały nagrodzone.

Magdalena Fituch